Dotazy

Musí mít každá obec územní plán?
Obce nemají povinnost mít územní plán. Stavební zákon pouze říká, že pokud si obce svůj starší územní plán (pořízený do roku 2006) „neaktualizují“, dne 1.1.2023 pozbude platnosti. Pokud obec nemá platný územní plán, má pouze vymezené tzv. „zastavěné území“ a tedy jakákoli stavební činnost mimo toto území není možná.

Jak poznám, jestli má obec, ve které bydlím, zpracovaný územní plán?
Nejjednodušší je podívat se do databáze Útvaru územního rozvoje na adrese http://www.uur.cz/iLAS/iLAS.asp. V databázi vyhledáváte podle krajů, okresů/ORP atd. Funguje pouze v prohlížeči Internet Explorer. Databáze ale nemusí být vždy aktuální, novější informace můžou být na internetových stránkách vaší obce. Ale úplně nejspolehlivější ale je zeptat se na Vašem úřadě – stavebním či přímo starosty/starostky.

Kde můžu do územního plánu nahlédnout?
Do územního plánu lze fyzicky nahlédnout na obecním úřadě každé obce, dále také na úřadě územního plánování (úřad obce s rozšířenou působností). Některé obce zveřejňují územní plány na svých internetových stránkách, často však neúplné (pouze vyhlášku nebo jen jeden výkres). Také některé obce s rozšířenou působností zveřejňují na svých internetových stránkách územní plány obcí, které pod ně spadají.

Co mám dělat, když si chci postavit dům a podle územního plánu to nejde?
Můžete zkusit vyvolat pořízení tzv. změny územního plánu. O zpracování změny územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce. Zpracování změny trvá cca 2 roky a může stát desítky tisíc až první stovky tisíc korun. Může se stát, že zastupitelé budou chtít počkat, až se sejde více žádostí o změnu nebo zaplacení zpracování změny žadatelem.

 

Nenašli jste zde odpověď na vaše otázky? Použijte formulář dole a zeptejte se na to, co vás zajímá.

Budeme také rádi za komentáře k těmto stránkám.